SKU : FN-BC10-TB
Skill Level : Assembled and Tested
ROHS Compliant
Buy 10, Get 5% Off!
Buy 100, Get 10% Off!
FN-BC10-TB
  • WeightMajor
  • WeightMinor
Available with solder pads. Click here
Features:
  • With terminal blocks for easy connections
  • With a high-quality audio decoder, supports MP3 and WAV audio formats.
  • Works with most Windows, Mac, and Linux systems
  • Sampling rates supported: 8/11.025/12/16/22.05/24/32/44.1/48(kHz).
  • Supports one-on-one 10 button trigger control mode and RS232 serial port control mode.
  • In button control mode, it plays back 10 sounds one-on-one.
  • Can play multiple sound files in random order per button
  • Supports multiple messages per button (random playback)
  • Uses a built-in 8 MBytes(64 Mbits) SPI flash memory for storage.
  • Supports Micro SD card as well (32GB max.)
  • Equipped with a mono 3 watts amplifier that can drive a 1-3 watts (4-8 ohms) speaker directly
  • Equipped with a 3.5mm audio jack for stereo output that can drive an earphone directly or connect with an external amplifier.
  • Supports signal of status change through the Busy output.
  • Adjustable sound volume with the potentiometer.
  • DC 5V power input. Also possible to supply the power via the micro USB port.
  • 5V power output available that can support power to an external device
  • PCB size: 40mmx40mm
Technical Parameters:
  • Working voltage: DC 5V
  • Working current: ≤1000mA
  • Current at play status: ≤300mA
  • Standby current: ≤10mA
  • Power Consumption: ≤3W