SKU : SOL10UC3
Skill Level : Assembled and Tested
Buy 10, Get 5% Off!
Buy 100, Get 10% Off!
SOL10UC3
  • WeightMajor
  • WeightMinor
Features:
  • Efficient PWM charger: increases battery life and improves solar system performance
  • LED indicator for battery status
  • Supports 3 battery types: sealed, gel , flooded
  • Temperature compensation, automatic selection of charging and discharging settings
  • With 5 VDC USB port to charge electronic equipment
Specifications:
  • Nominal system voltage: 12 / 24 VDC
  • Max. battery voltage to the controller: 32 V
  • Rated battery current: 10 A
  • Charge circuit voltage drop: <= 0.26 V
  • Discharge circuit voltage drop: <= 0.15 V
  • Self-consumption: <= 6 mA
  • Temperature compensation: -5 mV / °C / 2 V
  • Operating temperature: -35 °C to +55 °C
  • Storage temperature: -35 °C to +80 °C
  • Humidity: <= 95%, non-condensing
  • USB-port: 5 VDC max. 1.2 A
  • IP rating: IP20
  • Terminal: 4 mm²
  • Dimensions: 120.3 x 67 x 21.8 mm
  • Mounting hole diameter: 4.5 mm