M30 Unshielded Capacitive Proximity Sensor CPS-30POC25B
(0 review)
SKU : IBS-1303
Skill Level : Assembled and Tested
Buy 10, Get 5% Off!
Buy 100, Get 10% Off!
IBS-1303
  • WeightMajor
  • WeightMinor
Capacitive proximity sensors switch in the presence of metallic and non-metallic objects. These sensors can detect almost any liquids and solids. A small control on the back of the sensor adjusts the triggering threshold. These sensors take 10 to 30 V DC and have both normally open and normally closed PNP-type outputs. The rear of the sensor has an LED indicator that lights when the sensor is triggered.
The sensor has an 30 mm diameter threaded body, allowing easy mounting and adjustment. 25 mm sensing distance.
Specifications:
  • Manufacturer Part: IBEST CPS-30POC25B
  • Rated operational voltage: 24 V DC
  • Supply voltage: 10 to 30 V DC
  • Voltage drop: ≤ 2.0 V
  • Rated insulation resistance: ≥ 20 MΩ
  • Load current capacity: 200 mA
  • Off-state current: ≤ 10 mA
  • Leakage current: ≤ 20 µA
  • Protection: Reverse polarity
  • Repeated accuracy: ≤ 5%
  • Ambient temperature range: -15 to 60 °C
  • Frequency: 30 Hz
  • Function indication: Red LED
  • IP ratings: IP67
  • Housing material: Nickle plated brass
  • Material of sensing face: ABS
  • Connection: Bare wire
  • No. of wires × gauge: 4 × 0.16 mm
  • Cable Length: 2 m
  • Detection distance: 25 mm